مشاوره رایگان شنبه تا چهارشنبه هر روز از ساعت 9صبح الی12:00ظهر درمحل کانون وکلای دادگستری استان همدان


نکوداشت شصت و پنجمین سالگرد استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل مدافعدر مراسم نکوداشت شصت و پنجمین سالگرد استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل مدافع عنوان شد

استقلال کانون وکلا باید حفظ شودهميشه در کنار راه کارهايي که براي حفظ استقلال کانون وکلا داريم، استرس سلب اين استقلال در گوشت و پوست ما وجود دارد.
رئيس کانون وکلاي استان همدان ضمن تبريک ولادت حضرت فاطمه زهرا و نکوداشت شصت و پنجمین سالگرد استقلال کانون وکلا که آن را مديون زحمات وتلاشهای مردان بزرگی چون دکتر مصدق دانست گفت: در برخی ازبرنامه های صدا و سيما تبليغاتی سوء در ارتباط با قشر وکلا دارد و وکيلان را در گزارشات خود قشري متمول، غيرسالم، غيرعدالتخواه و غيرآزادي‌خواه نشان می‌دهد.
مهدي غلامي‌جلال با اشاره به تقاضاهاي غيرقانوني برخي مسئولان، گفت: این تقاضاها نشان‌دهنده این است که کانون را بنگاه اشتغال‌زایی فرض می‌کنند و آنها از کانون مي‌خواستند که هر ليسانسه حقوقي، با هر کيفيتي و از هر دانشگاهي فارغ التحصيل شده است بايد بتواند از کانون وکلا حق وکالت بگيرد. آنها بر کانون وکلاي دادگستري، در جهت افزايش ظرفيت به ميزاني بيش از ميزان تقاضاي جامعه فشار وارد مي‌کنند.
وی تأکيد کرد: بايد از کشورهای صاحب سبک الگوبرداري کنيم چون آنها مسير موفقيت را طي کرده‌اند و بايد دولتمردان و نمايندگان ما نيز رازهاي موفقيت اين کشورها را بررسي کنند.
رئيس کانون وکلاي استان همدان افزود متاسفانه تعداد بالای پرونده در کشور ما حاکي از وجود مشکلات در حوزه‌هاي مختلف از قبیل سیستم دادرسی قوانین ناکار آمد وعدم تخصصی بودن وکالت وقصاوت است که این مشکلات فقط به وکلا برنمي‌گردد.
 غلامي‌جلال به اين نکته اشاره کرد که بايد وکالت بازنشستگي اجباري داشته باشد اگر ما مدعي عدالت هستيم بايد عيب و نقص کار خود را نيز بگوييم و نداشتن بازنشستگي اجباري يکي از ايرادات وارده برماست.
وي در پایان صحبت‌هایش گفت: در جامعه ما هيچ چاره‌اي جز تخصصي کردن وکالت و اجباري کردن بازنشستگي و حفظ استقلال وکالت نداريم و از همه مسئولان و مردم خواست تا با وکلا مهربان باشید شايد روزي وکيلتان باشیم.
* نیاز به حضور یک نماینده از وکلا در مجلس شورای اسلامی
نماينده مردم شریف کبودرآهنگ و بهار در مجلس شوراي اسلامي گفت: دليل منطقي و عقلي وجود ندارد که نياز به نگراني در ارتباط با استقلال کانون وکلا داشته باشيم ولي شايد تعريضی نسبت به اين استقلال وجود داشته باشد، که این موضوع‌ها جايگاهي ندارد.
محمدعلي پورمختار از کانون وکلا خواست تا از وضعيت تدافعي خارج شوند و به صحبت‌هايي که عليه وکلا می‌‌شود پاسخ دهند.
*عدالت؛ مهم‌ترین موضوع هستی و خلقت
نماينده مردم شریف همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي با تأکيد بر موضوع عدالت به عنوان شيرين‌ترين موضوع هستي و خلقت؛ گفت: هر کسي با عدالت مخالفت کند به همان ميزان از هستي و شرافت دور مي‌شود.
حميدرضا حاجي‌بابايي اظهار کرد: نياز به استقلال در وکالت و استقلال در قضاوت مانند اکسيژن محسوس است و عقلاني است که بايد از استقلال وکلا دفاع کرد.
* اگر قاضي رئيس ندارد، که ندارد وکيل هم رئيس ندارد
معاون پژوهشي دانشگاه تربيت مدرس در ادامه اين مراسم بيان کرد: تجربه زندگي اجتماعي نشان می‌دهد که از انسان در مقابل رعايت نکردن حقوقش، بايد حمايت و پشتيباني شود. يکي از ابزارهاي قانوني حمايت و پشتيباني عدالت است و براي رسیدن به اين عدالت طرحي جز رعايت و تکريم انسان از راه دموکراسي نيست.
دکتر محمدجعفر حبيب‌زاده اضافه کرد: اقتضاي شغل وکالت بر دسترسي به عدالت از طريق حاکميت قانون، این است که نهاد وکالت قدرت کافي را براي اجراي عدالت داشته باشد وکلا بايد براي حفظ استقلال و به دور از هر فشار و مداخله ناروا، بتوانند وظايف حرفه‌اي خود را درست انجام دهند.
وي افزود: تکاليف وکيل در مقابل موکل خود، دادگاه و نظام قانوني در 5 بعد تقسيم مي شود اما مهمترين و برجسته‌ترين تکليف، قدم برداشتن در اجراي عدالت است. در اين راستا همانطور که مي‌گوييم قاضي بايد به دور از فشار باشد وکيل هم بايد همين گونه باشد لذا اگر قاضي رئيس ندارد، که ندارد؛ وکيل هم رئيس ندارد.
معاون پژوهشي دانشگاه تربيت مدرس اين گونه ادامه داد که در نظام حقوقي ما رئيس قوه قضائيه نداريم بلکه مدير قوه قضائيه داريم و وظيفه مدير تهيه تداکرات و امکانات و فضاي مورد نياز است رئيس قوه قضائيه مثل رئيس جمهور نيست چون در قوه قضائيه عزل قاضي توسط رئيس قوه قضائيه صورت نمي‌گيرد در حالي که رئيس جمهور توانايي عزل را دارد.
*اگر وکيل مستقل نباشد قاضي هم مستقل نخواهد بود
حبيب‌زاده با تأکيد بر اينکه اگر وکيل مستقل نباشد قاضي هم مستقل نخواهد بود، گفت: عکس اين موضوع هم صادق است و قاضي که دستور بازرسي وکيل را مي‌دهد قاضي مستقلي نخواهد بود البته استقلال وکالت به معناي خروج از کنترل و نظارت نيست بلکه به طور کلي قدرت نياز به کنترل دارد، چون موجب فساد مي‌شود.
بدون دادگستري، عدلي وجود نخواهد داشت و بدون وکالت، دادگستري وجود نخواهد داشت
وي بيان کرد: اگر معقديم عدل اساس مملکت است و وکالت پشتيبان عدالت است بايد بدانيم بدون دادگستري، عدلي وجود نخواهد داشت و بدون وکالت، دادگستري وجود نخواهد داشت.
معاون پژوهشي دانشگاه تربيت مدرس اظهار کرد: که يکي از اشتباهات ما اين است که نهاد وکالت را يک نهاد داخلي مي‌دانيم در حالي که نهاد وکالت يک نهاد ملي و در عين حال بين‌المللي است و به همين منظور ما بايد بر ميثاق بين‌المللي متعهد باشيم.
حبيب‌زاده با اشاره به اختيارات وکيل از جمله قبول يا رد وکالت يک پروژه گفت: استقلال وکيل از جمله الزامات است و بايد همه به استقلال وکلا پايبند باشیم.
وي اضافه کرد: اگر قرار باشد حرمت قاضي رعايت شود متولي اين حرمت مديران دستگاه قضايي هستند، چرا متوليان دستگاه قضايي در يک شرايط نامناسب فضايي را ايجاد مي‌کنند که وکيل پولدار است و مجرم چون متهم است، بايد مجازات شود. اين استدلالی اشتباه است که با شرع و قوانين اساسي و بين‌المللي‌ موافق نيست.
در ادامه حبيب‌زاده گفت: با داشتن نماينده در مجلس بسيار موافقم ولي صرف داشتن نماينده، مشکل ما را حل نمي‌کند.
در پايان اين مراسم از دکتر حبيب‌زاده به عنوان چهره برتر سال 96  کانون وکلاي استان همدان تجليل شد. از زحمات پيشکسوتان عرصه وکالت استان، آقایان علي محمدپور راد و احمد صلاحي راد نیز تقدير شد. همچنين به 3 نفر برتر آزمون اختبار وکالت آقایان سجاد عبدالملکی، امیر ملکوتی و مصطفی زارعی لطف هدايايي داده شد. در ادامه وکلاي برگزيده آزمون اختبار سوگندنامه وکالت را سر دادند و وکیل پایه یک دادگستری استان همدان شدند.اضافه کردن نظر

قوانین ارسال نظر:
نظرات فقط پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اخبار کارآموزی

دسترسی ها

آمار بازدیدکننده‌ها:

امروز34
دیروز46
این هفته208
این ماه208
مجموع14374

آی پی شما: 3.235.75.174