مشاوره رایگان شنبه تا چهارشنبه هر روز از ساعت 9صبح الی12:00ظهر درمحل کانون وکلای دادگستری استان همدان


نشست خبری ریاست کانون وکلای دادگستری همدان با اصحاب رسانه برگزار شد.

 

 

 

در این نشست که دوشنبه پانزدهم مهر با حضور خبرنگاران رسانه های خبری و واحد خبر صدا و سیما تشکیل شد، رییس کانون وکلای همدان در بخش نخست سخنان خود که به تشریح خدمات حقوقی واحد معاضدت کانون اختصاص یافته بود با اعلام اینکه در نیمه نخست سال، 328 مورد پرونده تسخیری به کانون ارجاع و توسط وکلای این کانون پیگیری و دفاع شده است گفت: هرچند در خصوص پرونده های تسخیری قانون برای آن حق الزحمه درنظر گرفته ، تا کنون هیچ مبلغی از سوی دستگاه قضایی به کانون ها پرداخت نشده و کانون ها عملاً این خدمات را رایگان در اختیار مردم قرار داده اند.

سعید آئينه وند افزود : بطور متوسط روزانه 20 مورد مشاوره حقوقی رایگان نیز در محل واحد مشاوره کانون وکلا انجام می شود.

وی با اشاره به پیشنهاد اخیر ریاست محترم قوه قضائیه راجع به طرح «هر مسجد یک حقوقدان»، ضمن اعلام استقبال و آمادگی کانون در اجرای این طرح، کانون وکلای همدان را نخستین نهادی دانست که برای اجرای آن پیش قدم شده و در حال انجام هماهنگی های لازم با ارگان های مرتبط است.

رئیس کانون به اقدام اخیر این نهاد در نصب و راه اندازی سامانه تردد ویژه وکلا نیز اشاره کرد و افزود: برای حفظ شأن همکارانمان و جلوگیری از بازرسی آنان در مبادی محاکم و همچنین فراهم شدن امکان استفاده مجاز از تلفن همراه توسط ایشان، اقدام به نصب سامانه هایی کرده ایم که قابلیت شناسایی وکیل را بوسیله اثر انگشت یا کارت شناسایی فراهم میکند. همچنین با تمهیدات درنظر گرفته شده، در حال برقراری امکان استفاده اعضای مرکز امور مشاوران قوه قضائیه از این سامانه هستیم و تا چند ماه دیگر تمامی محاکم شهرستان های استان را به این سیستم مجهز می کنیم.

آئينه وند در تشریح دیگر فعالیت های کانون، با اشاره به کیفیت تحقیق و رسیدگی در دادسرا و دادگاه انتظامی کانون، این رکن را کاملاً مستقل از هیآت مدیره عنوان کرد به نحوی که اگر رئیس کانون نسبت به رأی صادره از دادگاه انتطامی کانون اعتراضی داشته باید باید اقدام به طرح اعتراض در دادگاه عالی انتظامی قضات (مستقر در تهران) نماید. وی حجم وصول شکایت از وکلا را در نیمه نخست سال 130 مورد بیان داشت که از این تعداد شکایت 40 مورد منجر به صدور کیفرخواست و ارسال آن به دادگاه انتظامی کانون برای رسیدگی شده است.

بخش دوم صحبت های رییس کانون به مسائل بیرون از کانون اختصاص داشت که به گفته وی این موضوعات، 70 درصد توان کانون ها را درگیر خود کرده است.

او ابتدا با اشاره به اهمیت استقلال نهاد وکالت افزود: وکیل مستقل لازمه دادرسی عادلانه است و استقلال این نهاد یک استاندارد و نورم پذیرفته شده بین المللی است که عضویت اتحادیه سراسری کانون های وکلای دادگستری ایران (اسکودا) در اتحادیه بین المللی کانون های وکلا و حفظ شأن و جایگاه کشور در مناسبات کلان بین المللی، ما را ملزم به حفظ این استقلال می کند. وی افزود: البته ما قائل به استقلال مطلق نیستیم و اکنون نیز تایید صلاحیت وکلا جهت عضویت در هیأت مدیره کانون ها با دادگاه عالی انتظامی قضات است که زیرمجموعه دستگاه قضایی بوده که یک نظارت پذیرفته شده محسوب میشود.

آئینه وند با اشاره به اتمام مهلت اجرای قانون برنامه سوم توسعه و تبعاً ماده 187 آن مربوط به مرکز امور مشاوران و اقدام این مرکز در افزایش ظرفیت جذب خود تا میزان 50 درصد، ادامه این روند را با توجه به بیکاری و کم کاری طیف وسیعی از وکلای جوان و دیگر مفاسدی که بر این موضوع مترتب است، به صلاح کشور ندانست.

آئينه وند همچنین از برگزاری نشست مشترک کانون های وکلای غرب کشور متشکل از هفت استان به میزبانی همدان در آبان ماه خبر داد.

در پایان خبرنگاران و نمایندگان رسانه های حاضر در نشست، به طرح سوالات خود در خصوص مسائل مربوط به کانون وکلا و حوزه وکالت پرداختند.

 

تحریر خبر:

محمدرضا آقاجانی

احسان شهبازیان

 

کمیسیون روابط عمومی کانون وکلای دادگستری استان همدان

اضافه کردن نظر

قوانین ارسال نظر:
نظرات فقط پس از تایید مدیر سایت منتشر خواهد شد.

کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

اخبار کارآموزی

دسترسی ها

آمار بازدیدکننده‌ها:

امروز56
دیروز134
این هفته190
این ماه2077
مجموع3077

آی پی شما: 35.168.111.191